Wywiad z jednym z członków naszego koła

Sławomir Grycuk, student Politechniki Białostockiej na kierunkach Inżynieria Biomedyczna oraz Mechanika i Budowa Maszyn.  Tworzy wynalazki oraz konstrukcje dzięki którym chce ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Jego ostatni projekt – bioniczna proteza ręki – otrzymał nagrodę w Konkursie Konstrukcji Studenckich (KOKOS) w kategorii “Pomocna konstrukcja”.

Czy jakieś pasje, zainteresowania poza działalnością w kołach naukowych ? Czy jest coś, co sprawia Ci równie dużą satysfakcje ?

Tak, oczywiście. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, słucham dobrej muzyki. Często spotykam się też z przyjaciółmi. Jednak największą frajdę daje mi majsterkowanie, to chyba lubi robić najbardziej.

DSC_0080

Mógłbyś przybliżyć tematykę 3 najważniejszych projektów nad którymi pracowałeś w ostatnim czasie ?

W ostatnim czasie pracowałem nad:

• rowerem z odwróconą skrętnością do badania motoryki i zachowania człowieka podczas jazdy,
  • tablicą interaktywną „Marbleway” umożliwiającą interakcję i obserwowanie działania komponentów,
  • bio mechatronicznym ramieniem manipulatora z chwytakiem w postaci ludzkiej dłoni, to stanowisko dedykowane jest głównie dla zakładów przemysłowych, w których roboty mogłyby zastąpić ludzi przy taśmie produkcyjnej, czy w trudnych i niebezpiecznych warunkach pracy.

ReBike rower

Jak narodził się pomysł stworzenia/wykonania bionicznej ręki ?

Pomysł na projekt bionicznej protezy ręki pojawił się w związku z chęcią pomocy osobom niepełnosprawnym, którzy borykają się z wieloma codziennymi problemami. Moim celem było ułatwienie im codziennego życia. Większość osób po amputacji żyje w krajach rozwijających się, czyli tam gdzie brakuje środków na zakup protez sprowadzanych z zachodu. Skupiłem się na stworzeniu taniej protezy, starając się odwzorować podstawowe chwyty człowieka, jak również kształt ręki. Do tego celu została użyta inżynieria odwrotna, tzn. poprzez zeskanowanie ludzkiej ręki, uzyskano chmurę punktów, która następnie wczytano w programie komputerowym. Kolejnym krokiem było przetworzenie modelu powierzchniowo-bryłowego, tak aby spełniał określone założenia.Bioniczna ręka

Sporządzenie projektu  urządzenia oraz wykonanie jego prototypu wymaga dużej wiedzy oraz orientowania się w wielu dziedzinach nauki. Czy sam w 100 %  wykonałeś bioniczną protezę ręki ?

Cały ten projekt do tej pory wykonałem sam. Pochłonął on bardzo dużo czasu. Zebranie dużej ilości materiałów na ten temat, jak i stworzenie wstępnego projektu z autorskim rozwiązaniem mechanizmu, zajęło cały rok systematycznej pracy. W moim rozwiązaniu poprzez jeden silnik na palec umożliwiłem ruch w jego trzech stawach, kiedy w innych projektach spajają w jedną całość ograniczając, w ten prosty sposób ilość silników i ruchomość palca. Dużym atutem mojego rozwiązania jest naturalny ksztatł ręki, który uzyskałem poprzez skan 3D. Całość pełni spójną lekką i funkcjonalną konstrukcję, która została poddana analizom numerycznym.

Kokos Bioniczna ręka

Czym chciałbyś zająć się w najbliższej przyszłości ?

Chciałbym zająć się projektowaniem oraz wykonywaniem urządzeń lub pojazdów, ponieważ to jest moja największa pasja. Wszystko jednak zweryfikuje czas.

Bardzo dziękujemy za rozmowe i życzymy dalszych sukcesów!