Wykorzystanie lasera w medycynie

LASER W MEDYCYNIE

 

Laser jest to urządzenie, które wytwarza lub wzmaga spójne promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego ultrafioletu bądź podczerwieni.

Zasada jego działania w medycynie polega na wychwytywaniu przez tkanki ciała ludzkiego promieniowania laserowego w zależności od długości fali. Gdy wiązka laserowa generuje energię wystarczającą do wychwycenia promieni o tej właśnie długości fali dochodzi do zniszczenia tkanki w związku z wytworzeniem w niej dużej energii cieplnej.

Ogromną zaletą lasera jest to, że wiązka laserowa nie niszczy wszystkich napotkanych po drodze tkanek, lecz jedynie te, które w jakiś sposób działają szkodliwie na organizm człowieka. Zabiegi wykonywane tym urządzeniem są niezwykle precyzyjne, bezkrwawe i co najważniejsze nieszkodliwe dla zdrowia.

emiter lasera

www.biomedyk.com/index.php?id_category=23

 

Laser stosowany jest w wieli dziedzinach medycyny, m.in.:

  • okulistyce,
  • dermatologii,
  • laryngologii,
  • gastroenterologii,
  • ginekologii,
  • chirurgii ogólnej,
  • urologii,
  • ortopedii,
  • medycynie estetycznej.

Laseroterapia stosowana w okulistyce cechuje się ogromną precyzją, dzięki której lekarze są w stanie m.in. przykleić odklejoną od dna oka siatkówkę, wyeliminować zaćmę, jaskrę lub  szereg schorzeń naczyniowych, wykonać korekcję wad wzroku.

W dermatologii urządzenia te służą do koagulacji znamion, naczyniaków jamistych, nowotworów skóry czy zmian spowodowanych zakażeniem brodawczakiem ludzkim.

Laryngolodzy wykorzystują laser do wykonywania zabiegów mikrochirurgicznych tj. usuwanie przerostu małżowin nosowych, polipów lub zrostów błony śluzowej.

W gastroenterologii stosowane są m.in. do: usuwania nowotworów jelita grubego czy żołądka, endoskopowej koagulacji źródeł krwawienia.

Szerokie zastosowanie leczenia laserem stosuje się również w ginekologii. Przy pomocy tego urządzenia lekarz może bardzo precyzyjnie a co najważniejsze bezpiecznie wykonać zabiegi operacyjne w trudno dostępnych miejscach, leczyć niepłodność spowodowaną m.in. zrostami i niedrożnością jajowodów lub też leczyć zmiany zwyrodnieniowe jajników.

W chirurgii ogólnej urządzenia te pozwalają na usunięcie, zniszczenie lub koagulację naczyń krwionośnych podczas zabiegów operacyjnych. Umożliwiają również „wycinanie” nowotworów złośliwych i martwicy oparzeniowej.Ogromną zaletą stosowania laserów w tej dziedzinie medycyny jest mniejsza ilość nawrotów lub dokuczliwych powikłań pooperacyjnych w porównaniu do standardowego cięcia operacyjnego.

W urologii lasery  stosowane są do kruszenia kamieni, ablacji stercza, koagulacji guzów pęcherza moczowego czy chirurgii nerek.

Ortopedzi stosują laseroterapię do leczenia: trudnogojących się ran, owrzodzeń, obrzęków i stanów zapalnych, wspomagania wgajania przeszczepów skóry, ograniczenia bólu.

Lasery stosuje się także w medycynie estetycznej. Umożliwiają one usunięcie wszelkich niechcianych blizn, przebarwień, znamion, rozszerzonych naczyń oraz zmarszczek. Dzięki laseroterapii możliwe jest również wykonanie liposukcji czyli usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej lub tez pozbycie się niechcianego owłosienia.

Główne typy laserów stosowanych w tej dziedzinie medycyny to :

lasery ekscymerowe,

Laser ekscymerowy wraz ze stanowiskiem do zabiegów kosmetycznych

Źródło: http://zdun12.w.interiowo.pl/lasereks.html”>http://zdun12.w.interiowo.pl/lasereks.html

lasery argonowe,

Lasery argonowe

Źródło: http://www.cxnews.pl/zastosowanie-selektywnej-trabekuloplastyki-laserowej-slt-u-chorych-na-jaskre,188.html

lasery kryptonowe,

lasery półprzewodnikowe

Lasery półprzewodnikowe

Źródło: http://minsk.all.biz/pl/lasery-polprzewodnikowe-g1927#.WHlbslPhDIU

lasery CO2,

Laser CO2

Źródło: http://lesthezone.pl/product_info.php?products_id=484&osCsid=96c18f3358712b0be72c9281be28fc4c

lasery Nd:YAG

Nd YAG Laser

Źródło : http://www.body-slimmingmachine.com/china-nd_yag_laser_ipl_beauty_equipment-1255026.html

Źródła:
http://www.bicommed.pl/ z dn. 03.11.16
http://www.implaser.pl/ z dn. 3.11.16
https://medtube.pl/