Dotykowe ekrany haptyczne

W jaki sposób możemy skutecznie odbierać różne informacje z urządzeń? Dotychczas wykorzystywaliśmy do tego nasze ekrany i głośniki. Czy możemy zastosować jeszcze jakieś rozwiązanie? Tak, możemy skorzystać z jeszcze jednego z naszych zmysłów – dotyku.

Na świecie są już nowe, haptyczne wyświetlacze,które nie tylko odczytają dotyk, ale będą także symulowały wrażenia dotyku różnych faktur. Takie wyświetlacze mogą w przyszłości mieć naprawdę szerokie zastosowanie.

Pierwszym z nich jest haptyczny wyświetlacz Continentala korzystający z technologii haptycznego sprzężenia zwrotnego( Haptic Feedback Display) umożliwiający przekazywanie informacji zwrotnych za pomocą impulsów, które można wyczuwać palcami. Takie rozwiązanie nie wymaga od kierowcy ciągłego patrzenia na ekran,ponieważ może on wyczuć za pomocą dotyku poszczególne ikony interfejsu .

Kolejnym świetnym przykładem jest dotykowy ekran wprowadzony przez fińską firmę Senseg, który za pomocą impulsów elektrycznych jest w stanie sprawić, że dotykając wyświetlacza poczujemy nie tylko gładką powierzchnię, ale materiał o wyraźnej, zmiennej teksturze. Wyświetlacz można wykorzystać zarówno do map, gdzie użytkownik będzie w stanie poczuć pofałdowany teren, przez e-sklepy, w których będzie można dotknąć materiału, z którego są wykonane ubrania, medycynę, wszelkiego rodzaju rozrywkę,edukację,aż po ułatwienia dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Film demonstrujący możliwości kolejnego ekranu dotykowego stworzonego przez Disney’a, który pozwala nam poczuć to co jest na nim wyświetlane. Różni się on od innych ekranów tym, że posiada technologie dotykowego renderowania cech 3d. Jest to dość skomplikowane rozwiązanie, opierające się na kontroli przepływu elektryczności w ekranie. Ważne jest to, że elektroniczne impulsy mogą tak oszukać palce, żeby użytkownik był w stanie poczuć tekstury na zupełnie płaskiej powierzchni.

Takie haptyczne urządzenia mogą pomóc też osobom niepełnosprawnych. Na Uniwersytecie Michigan powstaje pierwszy na swiecie tablet, który będzie mógł wyświetlać grafiki , mapy czy wykresy, a także całą stroną tekstu za pomocą alfabetu brailla. Obecnie niewidomi mogą korzystać w sposób ograniczony z urządzeń posiadających system android i Ios wchodząc z nimi w interakcję i otrzymując informację zwrotną za pomocą mowy syntetycznej.

Tablet z systemem pneumatycznym opracowywany przez inżynierów z University of Michigan pozwoli odświeżać całą stronę wyświetlacza, tak by wyświetlał wypukłe napisy pismem Braille’a. W przeciwieństwie do starej metody, mechanizm uwypuklającego się wyświetlacza zajmuje niewiele miejsca i może działać w płaskim i poręcznym tablecie, podobnym do tych, które służą widzącym.