Studentka naszego koła otrzymała wyróżnienie

Dnia 30 września 2015r. odbyła się Konferencja Telemedycyny i e-Zdrowia, na której studentka należąca do naszego koła zaprezentowała projekt opaski wykrywającej upadki. Projekt za swoją innowacyjność i pomysłowość uzyskał wyróżnienie.

12083880_894275040650560_2086483473_n

Serdecznie gratulujemy!

Opaska ma umożliwić szybką reakcję służb ratowniczych jak i bliskich, w razie sytuacji zagrożenia życia osoby starszej. Ludzie w podeszłym wieku często mieszkają samotnie i w razie upadku nie ma osoby, która mogłaby odpowiednio im pomóc. Takie rozwiązanie byłoby przydatne np. naszym dziadkom i babciom, sugerując się wydarzeniem, które nastąpiło nie dawno w naszym mieście.

„Staruszka wywróciła się w kuchni. Leżała kilka dni. Zaniepokojeni sąsiedzi wezwali policję.”

21 września 2015, Białystok
Link do pełnego artykułu Poranny.pl

http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/art/8171262,staruszka-wywrocila-sie-w-kuchni-lezala-kilka-dni-zaniepokojeni-sasiedzi-wezwali-policje,id,t.html


Podczas upadku opaska analizuje poszczególne zachowania ludzkiego ciała:

  • reakcja serca (zwiększenie tętna wskutek wyrzutu adrenaliny)
  • obniżenie temperatury ciała wskutek, np.: upadku na ośnieżone podłoże
  • gwałtowna zmiana położenia oraz wektora przyspieszenia podczas upadku rejestrowana na kończynie górnej
  • Potliwość

 

Opaska

Projekt realizowany jest przez Pana Marcina Milewskiego, członka naszego koła,studenta trzeciego roku informatyki. Do programowania używana jest platforma Arduino która współpracuje z czujnikami badającymi, zachowanie ludzkiego ciała.

  • Akcelerometr
  • Żyroskop
  • Pulsometr
  • Czujnik temperatury i wilgotności
  • Dodatkowo projekt będzie wyposażony w moduł GSM oraz GPS.